|Iletisim|Basında|Hakkimizda| 

    

 

 

  

 

                                         

 

 

    

         

 

 

                                       
 

       
             
                      

  Tık Tık Atan Parmak (Tetik Parmak) Ve Laser Tedavisi  
 

Yukarıdaki başlığı hastalığın daha kolay anlaşılması için kullandım. Tıbben” tetik parmak” olarak geçmektedir. Genellikle orta ve ileri yaşlarda el parmaklarında, hareket esnasında takılma ve ağrı ile açılma şeklinde kendini gösterir. Bu açılma parmağın aniden tıklamasıyla olur. Bazen hastanın parmağı tamamen takılı vaziyette kalabilir. Hastalığın sebebi bilinmemektedir. Parmakları hareket ettiren tendon dediğimiz yapılarda bölgesel bir kalınlaşma meydana gelmektedir. Elimizi kapatıp açarken tendonlar bir kılıf içinden geçerler. Kalınlaşmış tendon, elimizi açmaya çalıştığımızda kılıf içinden geçemez ve hasta parmağını açamaz.


Tedavide genellikle sorunlu bölgeye enjeksiyon ile kortizon uygulaması yapılır. 2 kez tekrarlanır. Hasta iyileşmezse, cerrahi operasyon uygulanır.

Farklı bir tedavi yaklaşımı olarak LASER uygulaması ile ağrısız, cerrahi gerekmeden tetik parmak tedavi edilebilmektedir. Kalınlaşmış tendon bölgesine yapılan LASER uygulaması, tendonu yumuşatıp incelterek kılıf içinden rahatça geçmesini sağlar.

Laser uygulaması sırasında hasta hiçbirşey hissetmez ve yan etkisi kesinlikle yoktur. Tedavinin etkinliği hemen ilk seansta hissedilir. Tedaviye 10 seans devam edilir. Tedavi bittikten sonrada vücudun kendini iyileştirmesi devam eder. Birkaç ay içinde hastanın şikayetleri tamanen geçer.

 


 
Her Hakki Saklidir. 2004 http://www.vildancerci.com