|Iletisim|Basında|Hakkimizda| 

    

 

 

  

 

                                         

 

 

    

         

 

 

                                       
 

       
             
                      

  Bel ve Boyun Fıtıklarının Mc Kenzie Tekniği ile Tedavisi  
 

Mckenzie tekniğine uygun bir hasta iseniz bel ve boyun şikâyetlerinizden kurtulmaya kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Günümüzde bel ve boyun fıtığı/düzleşmesi yakınması oldukça yaygın bir sorundur. Ameliyat gerektirmeyen düzeydeki fıtıkların tedavisinde klasik fizik tedavi yöntemleri çoğunlukla yetersiz kalmaktadır. Mckenzie tekniği ameliyat gerektirmeyen ancak ciddi düzeyde rahatsızlık veren boyun -bel düzleşmesi ve fıtıklarında son derece etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Bu teknik Yeni Zelendalı bir fizyoterapist olan Robin Mckenzie tarafından geliştirilmiştir. Dünyada bu tekniği uygulayan çok sayıda klinik vardır, ancak ülkemizde maalesef henüz yaygınlaşamamıştır.

McKenzie tekniği varolan şikâyetleri iyileştirmekle kalmaz tekrarlama riskini de en aza indirir. Bu tekniği öğrenen kişi, bel ve boyun hâkimiyetini ele geçirir, şikâyetlerinin tekrarlaması halinde kendi kendini tedavi eder hale gelir. Tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi inanmak, isteyerek öğrenmek ve uygulamak şarttır. Hasta tedavi sorumluluğunun bilincinde olmalıdır.

Bel boyun ağrılarının nedeni %80-%90 mekanik bozukluklardır. Mekanik bozukluklar, hareket sisteminin çalışmasını sağlayan omurlar arasındaki diskler, omurgayı bir arada tutan bağlar ve eklemlerin zorlanmasından veya zedelenmesinden kaynaklanır. Bunlar arasında en çok rastladığımız mekanik bozukluk sebebi omurlar arasındaki disklerin deforme olmaları, yırtılmaları ve sonunda fıtıklaşmalardır.

Bel ve Boyun Fıtığı Oluşma Sebebi Nelerdir?

İnsan omurgasında boyun ve bel bölgesinde doğal olarak, içe doğru bir kavislenme vardır. Bu kavislere biz “boyun lordozu” ve” bel lordozu” adı veriyoruz. Bu kavislenmeler, yani lordozlar, omurga mekaniğinin ağrısız ve rahat çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Bu lordozların giderek düzleşmesi, bel ve boyun ağrılarına ve sonunda fıtığa neden olmaktadır.

Boyun ve Bel Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Günlük yaşamımızdaki aktiviteler esnasında boyun ve bel omurgamızı düşünelim. İnsanların çoğu iş yerlerinde veya evde çalışırken veya istirahat ederken bu doğal lordozların korunmasına özen göstermezler. Sık sık ve uzun süreli öne eğili işler yaparlar, uzun süreli otururlar ve oturma pozisyonlarına dikkat etmezler. Uygun olmayan şekilde ağır kaldırabilirler, koltuk, kanepe gibi uygun olmayan yerlerde uyuyup dinlenebilirler. Bütün bu hareketler zamanla bel ve boyun lordozunun sürekli zorlanmasına ve aşırı gerilmesine neden olur. Bu da zamanla omurgayı bir arada tutan bağlarda zorlanma ve omurlar arasındaki disk adını verdiğimiz yumuşak yastıkçık da yırtılmaya ve yerinden kaymaya neden olur. Sonuçta zaman içinde lordoz düzleşir. Kişi sık sık geçici bel ve boyun ağrıları, tutulmaları yaşayabilir. Artık mekanik yapısı bozulmuş, diskleri deforme olmuş omurga, çok da zorlayıcı olmayan yükler karşısında dayanıklılığını yitirir. Omurlar arasındaki yumuşak yastığın dışarı doğru fıtıklaşması veya yırtılması, ani veya yavaş yavaş gelişen bel ya da boyun, bacak ya da kol ağrıları ile kendini gösteren “bel-boyun fıtığı” tablosuna dönüşür. Bu tablo fıtıklaşan omurlar arasındaki yumuşak yastığın (disk) kol veya bacağa giden sinirlere veya omuriliği saran hassas zara baskı yapması sonucudur.

Boyun fıtığı başlangıcı veya düzleşmesi olan hasların yakınmaları;

*Sabahları boyun ağrısı tutukluk, hiçbir yastıkla rahat edememe

*Sık sık boyun tutulması, esintide kalınca, stres ve üzüntü durumlarında bunun daha kolay olması

*Başdönmesi, dengesizlik hali, yorgunluk,

*Başını tutmakta zorlanmak, başın ağır gelmesi

*Masa başında uzun süreli çalışamama

*Boyun ve omuzlara sürekli masaj yapılması isteği

*Sırt ve kola vuran ağrı ve uyuşma şeklinde olabilir.

Bel fıtığı  başlangıcı veya  düzleşmesi olan hastaların yakınmaları;

*Sabahları bel ağrısı ve tutuklukla uyanmak,şikayetlerin hareketle azalıp geçmesi

*Zaman zaman, istirahat veya ağrı kesici ilaçlarla geçen bel tutulması atakları

*Bir süre oturduktan sonra kalkınca hemen doğrulamamak

*Uzun süre oturunca oluşan bel veya bacak ağrısı

*Uzun süre ayakta durunca oluşan bel veya bacak ağrısı

*Kalça içinde matkapla oyulma hissi şeklinde olabilir.

Mc Kenzie Tedavi Yöntemi Nedir?

Bu yöntem, tekrarlanan belirli hareketlerle ve sabit pozisyonlarla hastanın ağrısında meydana gelen değişiklikleri tespit ederek, geniş bir mekanik değerlendirme sağlar.

Mc Kenzie değerlendirme yöntemi, ağrılı bel veya boyun fıtığını, ağrısız olandan ayırt etmekte gerçekten güvenilir bir yöntemdir. Bu açıdan MR'dan daha iyi sonuçlar vermektedir. Santralizasyon bu yöntemin temel göstergesidir. Ağrının fıtık kaynaklı olduğunun ve tedaviye çok iyi yanıt vereceğinin yüksek kesinlikte göstergesidir.

McKenzie tekniğine uygun hasta kriterleri: 1.Gün içinde 10 dk. bile olsa ağrısız anınız var mı? 2.Ağrı diz üzerinde ki bölgede sınırlı kalıyor mu? 3.Uzun süre oturduktan sonra ve/veya oturduğunuz yerden kalkarken ağrınız oluyor mu? 4.Uzun süre eğik pozisyonda kalınca ağrı oluyor mu? 5.Genellikle sabah ağrı daha fazla oluyor, daha sonra iyi oluyor mu? 6.Ağrı genellikle hareketle iyi hareketsiz kötü oluyor mu? 7.Yürümekle daha iyi hissediyormusunuz? 8.Genellikle yüzüstü yatmak daha iyimi, bunu test ederken önce ağrı artabilir, daha sonra azalacaktır. 9.Geçmiş yıllarda bel- boyun atağı geçirdiniz mi? * 4 veya daha fazla soruya cevap evet ise şansınız yüksektir.

* evet cevabınız 3 veya daha az ise tedaviniz riskli ve özel teknikler gerektirmektedir.

 

Tedavi Nasıl Yapılmaktadır?

Hastalığın ciddiyetine göre tedavi programı düzenlenmektedir.

*Hafif durumlarda sadece McKenzie hareket tedavisi ve omurgayı doğru kullanma eğitimi verilerek hasta takip edilir.

*Orta derece ciddi durumlarda kısa süreli günlük fiziksel tedavi ve elle omurga mobilizasyon yöntemleri ile kombine Mckenzie hareket tedavisi verilerek hasta takip edilir.

*Daha ciddi durumlarda 10-15 seanslık fiziksel terapi ve elle omurga mobilizasyon yöntemleri ile kombine Mckenzie hareket tedavisi ve korseleme uygulanır.

Ağrı kesici ilaçlar özellikle kullanılmamaktadır. Ağrının yapılan tedavi ile nasıl bir gelişim gösterdiğini izlemek bu tedavi yöntemi için çok önemlidir.

*Bu egzersiz programı dışında, hastaya omurgası ve mekanik bozuklukluk sebebleri hakkında eğitim verilerek omurgayı doğru kullanma alışkanlığı verilmeye çalışılır.Bu çok önemlidir.Çünkü daha sonra şikayetlerinizin tekrarlamaması buna bağlıdır.

*Kısmi bir istirahat önerilir. Yatak istirahatı çok zorunlu ise ilk birkaç gün dışında önerilmez. Uzun süre oturmaktan kaçınmak, öne eğilmemek ve ağırlık kaldırmamak boyun ve bel fıtığı tedavisi sırasında özen gösterilmesi gereken noktalardır.

* Bu yöntem bel ya da boyun fıtığı ameliyatı sonrasında ağrıları geçmeyen veya tekrarlayan hastalara da uygulanabilir.

Bu Tanı ve Tedavi Yöntemlerinin Avantajları Nelerdir?

 • Ağrının disk kaynaklı olup olmadığını belirler.

 • Uygun vakalarda %100 etkili bir tedavidir.

 • Hasta kısa sürede günlük yaşamına dönebilir.

 • Hiçbir zararı olmayan güvenilir bir yöntemdir.

 • Tedavinin önemli bir bölümü hastanın kendi kendine yapacağı özel egzersizlerden oluşur.

 • Bu yöntem sadece tedaviyi değil, aynı zamanda hastayı eğitmeyi, ve günlük yaşamında bel-boyun ağrısına neden olabilecek hareketlerden korunmayı  hedefler

 • Tekrarlama riski diğer yöntemlere göre çok daha azdır.

 • Tedavi sonunda hasta bel ve boynunu daha güvenli ve rahat hisseder.

Hastaların Tedavi Sonrasında Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Bel kavisini destekleyen ortopedik yastıkla oturmak

 • Uyurken yüksek yastık kullanmamak.(Ortopedik boyun yastığının sürekli kullanılması gerekli değildir.)

 • Oturmaya sık sık ara vererek boyun ve bele yönelik özel egzersizleri uygulamak.

 • Öne eğili pozisyonda uzun süre kalmamak, sık sık doğrulmak.

 • Ağırlık kaldırırken doğru kaldırma tekniğini kullanmak

 • Zorlayıcı aktiviteler sırasında ve sonrasında koruyucu McKenzie hareketlerini uygulamak

 • McKenzie hareketlerini sabah akşam uygulamaya devam etmek

 • Yüzme, yürüyüş,  kas gücünü ve dayanıklılığı artırmaya yönelik en faydalı sportif aktivitelerdir.

 


 
Her Hakki Saklidir. 2004 http://www.vildancerci.com