|Iletisim|Basında|Hakkimizda| 

    

 

 

  

 

                                         

 

 

    

         

 

 

                                       
 

       
             
                      

  Kuyruk Sokumu Ağrısı ve Laser Tedavisi  
 

Kuyruk sokumu bölgesinin ağrısına “koksigodini” adı verilir. Koksigodini rahatsızlık hissinden, şiddetli ağrıya dek uzanan şikayete neden olabilir. Herhangi bir zaman ve her yaşta görülebilir. Kadınlarda 5 kat daha fazla görülür. Bu nedeni kadın pelvisinin yapısından dolayı, kuyruk sokumunun daha korumasız kalmasından olabilir.


Ağrı genellikle oturunca ortaya çıkar veya şiddetlenir. Koksigodini, düşme sonrası, doğum sonrası, tekrarlayan zorlanmalar veya sebebi olmaksızın başlayabilir.

Ağrı kendiliğinden veya tedavi ile geçebilir. Bazen yıllarca sürüp daha kötüye gidebilir. Ağrı kaynağı, çoğu vakada stabil olmayan, hareketli kuyruk sokumu eklemi ve buna bağlı sürekli incinmedir.


Yapılan çalışmalarda, uygun tedavi yöntemleri ile iyi sonuçlar alındığı gösterilmiştir. Ancak uygun tedavi edilemeyen hastalar yıllarca ağrı çekmektedirler.

Tedavide uygulanan Yöntemler:

  • Lokal kortizon enjeksiyonu: Kronik iltahap üzerinde oldukça etkilidir. Ancak 2-3 kezden fazla yapılması önerilmez.
  • Ortası boş oturma simidi: Kısmen etkili olmaktadır.
  • Cerrahi tedavi yöntemi: Ağrılı kuyruk sokumu ekleminin cerrahi olarak çıkarılması genellikle iyi sonuçlanmaktadır.

Bunların dışında şaşırtıcı düzeyde etkili bir tedavi yöntemi olan Düşük Düzeyli Laser (soğuk Laser) tedavisi vardır.

Son yıllarda Düşük Düzeyli Laser tedavisinin değişik hastalıklardaki etkinliği dikkat çekmektedir. Eklem iltahapları, yumuşak doku incinmeleri, tendinitler gibi hastalıklarla etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Ancak koksigodini üzerinde yapılmış sınırlı çalışmaya rastlanmaktadır. Bunlarda Laser tedavisinin şaşırtıcı etkisinden bahsetmektedirler. Biz de kliniğimizde kronik kuyruk sokumu ağrısı olan hastalarda sadece Düşük Düzeyli Laser uygulaması ile %80 – 100 'e varan iyilik hali elde ettik. Cerrahi düşünülen vakalarda öncelikle Laser tedavisinin denenmesi önerilir.

 


 
Her Hakki Saklidir. 2004 http://www.vildancerci.com