|Iletisim|Basında|Hakkimizda| 

    

 

 

  

 

                                         

 

 

    

         

 

 

                                       
 

       
             
                      

  Gülsen Özdemir  
 

Ülkemizde, hastaya, hastalığa bakış açısı ve tedavi yöntemleri bu kadar farklı ve keyfi olmamalı. Neden mi? Bu eleştirimin, nedenlerini kısaca açıklayayım isterseniz.

1996 da sağ, 2001 de sol mememin alınması sonrası,her hastanın bildiği ve yaşadığı kemoterapi, radyoterapi, hormonoterapi ile meğer her şey bitmiyormuş. Hissedilemeyecek kadar yavaş şekildeki kol şişmesi, kolumun gerilmesi, ağrı yapması, oysa ne kadar önemli imiş. Başlangıçta bu konuda yeterli uyarılmadığım ve bilgilendirilmediğim için, sıkıntısını hala yaşamaktayım.

Sadece sol kolumun neden şiştiğini, tanı ve tedavisinin ne olduğunu çok geç ve güç öğrendim. Şikayetimin "LENFÖDEM" olduğunu bilinceye kadar, epey uğraştım ve araştırdım.

Gerek Bursa ve gerekse İstanbul'daki tıp merkezlerinde aynı tanının birbirine benyezen ama farklı tedavi yöntemleri vardı. Oysa, "Konsültasyon" gibi faydalı ve gerekli bir kavrama tıp camiasında hiç önem verilmediği de beni hep üzdü. Neden acaba doktorlar bir araya gelip birlikte değerlendirme, görüş bildirme, paylaşma olgusundan sürekli kaçıyorlar? Doğrusuya bunu hiç içime sindiremiyorum.

Öğrendiğim ve yaşadığıma göre. Cerrah, radyolog, onkolog, fizik tedavi uzmanları komplike çalışma ile (Meme Ca) hastayı tedavi etmeliler. Aksi halde, zaman kaybı ile birlikte, geciken tedavinin yarattığı mağduriyetler gözardı edilmektedir. Hastalığı, tedaviyi tanıtım olanakları da kısıtlı olduğu için çaresiz olarak hastalar, tesadüf veya mucizeleri beklemektedirler. Böyle bir haksızlığı kabul etmekte asla mümkün değildir.

İşte ben, Çerci Fizik Tedavi Rehabilitasyon merkezini, Televizyondaki ATV kanalının bir programını dinleyince öğrendim ve gittim.

5 hafta süre ile hergün uygulanan Lenfödem tedavisinden çok iyi sonuç aldım Tedavi kliniğinde, gerçekten "lenfödem" konusundaki ısrarlı tedavi yöntemleri ile çok başarı sonuçlar alındığını gördüm ve yakından izledim. Çalışanları, hasta ile çok sevecen ilgili ve tedavi konularında gerçekten bilgililer. Diğer fizik tedavi konularında da çok özenle hizmet veriyorlar.

Lenfödemin ne olduğunu, nedenlerini ve neler yapmam gerektiğini bütün ayrıntıları ile, bire bir görerek, CD lerden izleyerek ve kendimde tatbik ederek, hizmet aldım. Yaşamım boyunca lenfödem ile birlikte nasıl yaşayacağımı, bütünü ile tedavisinin olmadığını, MEME CA olmayanlarda da lenfödem olduğunu, hatta doğuştan olabildiğini öğrendim. Kendilerine müteşekkirim.

Kolumda ulaşılan iyi sonucun korunması için önerilen basınçlı kolluk kullanıyorum. Şu andaki durumumdan çok memnunum. Kolluk takmak zannedildiği gibi zor bir olay değil.Gerçekten onunda yararını görmekteyim. Gerek jimnastik, gerekse masaj çalışmalarını devam ettirerek, daha iyi sonuç alınması için uyarılanları azami ölçülerde yapmaya gayret ediyorum.

Sorunu olanlara Dr.Vildan Çerçi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'ni öneriyorum.

Gülsen Özdemir

 


 
Her Hakki Saklidir. 2004 http://www.vildancerci.com