|Iletisim|Basında|Hakkimizda| 

    

 

 

  

 

                                         

 

 

    

         

 

 

                                       
 

       
             
                      

  "Kompleks Fiziksel Terapi" (C.P.T) yöntemi ile Lenfödem Tedavisi  
 

Ülkemizde lenfödemli hastalara çok sık rastlanmamakla birlikte, lenfödem tedavisi halen tıbbi bir problem olarak devam etmektedir.

Yaklaşık 20 yıl önce M. Földi tarafından modernize ve organize edilen C.P.T. (Complex Physical Therapy) yöntemi, S. Kübik'in lenfatomlar ve onları birbirinden ayıran sınırlarla ilgili çalışmalarına dayanılarak oluşturulmuştur.Judith R. Casley-Smith ve J. R.Casley- Smith bu yöntemi daha iyileştirip modifiye etmişlerdir. Biz de, kliniğimizde bu yöntemi kullanmaktayız.

Kompleks Fiziksel Terapi (C.P.T.) Nedir?

C.P.T günümüzde lenfödem tedavisinde dünyadaki birçok klinikte başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. C.P.T iki aşamadan oluşur.

1.Aşama: Ödemi azaltma
2.Aşama: Bu durumu devam ettirmek

Elle yapılan tedavi, kullanılan bandajlar ve bandajlama teknikleri oldukça özeldir ve eğitimli terapistler tarafından yapılmaktadır. Tedavi kürü 2-4 hafta veya daha fazla sürebilmektedir. Hastanın maksimum faydalanma düzeyine ulaştığına karar verildiğinde hastaya uygun basınçlı giysi verilir. Bu kompresyon giysileri uygun şekilde giyilmeli ve gevşediğinde değiştirilmelidir. Ciddi vakalarda 6-9 ay sonra (doku şekillenmesi bittikten sonra ) 2. kür uygulanabilir. Tedavi süresi, tedavi kürleri arasındaki süre, kür sayısı hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

C.P.T.'nin faydaları:

  • Lenf sıvısı proteinden zengindir.C.P.T sıvı ile birlikte proteinin de dokulardan uzaklaşmasını sağlamaktadır. İntermitent kompresyon cihazları ise dokudan sadece sıvıyı uzaklaştırırlar.
  • Başlangıç lenfatiklerindeki basınçta belirgin düşüş sağlar. Böylece lenf akımı artar.

  • Lenfatik sınırları geçen derin ve yüzeyel lenfatik ağlarda genişlemeyi ve normal drene olan lenf yollarının daha fazla lenf sıvısı taşımasını sağlar. Aynı zamanda bu yolların sayısında da artış sağlar.

  • Dokulardan proteinin uzaklaşıp ödemin kaybolması cildin iyileşmesine, kıl folliküllerinin canlanmasına ve cilt renginin düzelmesine neden olur.

  • Dokuların zamanla sıkılaşması ve yeni drenaj yollarının oluşması ödemin tekrar geri dönmesini engellemektedir.Basınç giysileri de bu durumu desteklemektedirler.

  • C.P.T normal kişilerde de lenfatik akımı 6-10 kez artırmaktadır.

  • Lenfödemli kolun karşı tarafındaki koltukaltı lenf nodlarının basitçe boşaltılması bile lenfosintigrafi sonuçlarına göre lenf drenajını %8-40 arttırmaktadır.

Hastaların sorunsuz, normal yada normal ölçülere yakın kol veya bacakla yaşam sürdürebilmeleri hastalıkları hakkında bilinçli ve sorumlu davranabilmeleri ile yakından ilgilidir.

 


 
Her Hakki Saklidir. 2004 http://www.vildancerci.com